fbpx

Dry needling Tartus

Mis on Dry needling ehk kuivnõelravi?

Kuivnõelravi on meditsiiniline protseduur, kus peenikese nõelaga mõjutatakse lihaseid ja lihasfastsiat, seal paiknevaid trigerpunkte, et vähendada lihaspingeid, -valu ja parandada liigeste liikuvust. Protseduuri teostab arst või füsioterapeut, kes on läbinud vastava õppe, tunneb hästi inimese anatoomiat, teab hästi protseduuri näidustusi ja vastunäidustusi

Dry needling

Mis on trigerpunktid ehk päästikpunktid?

Trigerpunkt on üliärritunud valulik punkt pinges lihases või lihasfastsias, mis on palpeerimisel väga valulik ja võib anda kiirgumist.

Trigerpunktid võivad tekkida ka liigestekapslitesse, kõõlustesse, sidemetesse, nahka ja periosti.

Trigerpunktide sümptomid võivad olla valu, lihasnõrkus, jäikus, liigesliikuvuse vähenemine, higistamine, aga nad võivad olla ka ilma sümptomiteta. Kaela ja peapiirkonna trigerpunktid võivad anda peauimasust, peavalu, kõrvades vilisemist. 

Trigerpunktid võivad anda kiirgavat valu ka siseorganitesse 

85% lihasvaludega  patsientidel on leitavad väga valulikud trigerpunktid.

Trigerpunktide tekke kohta on mitmeid teooriaid.

Simons ja Gerwini järgi tekib esmalt jäik lihaskiud, püsiv sarkomeeride kontraktsioon viib hüpoksiani ehk hapniku vaeguseni .  See põhjustab põletikumediaatorite vabanemise, need ärritavad lokaalseid ohuretseptoreid, mis omakorda võivad muuta tundlikuks neuronid seljaaju tagasarves. Ärrituse jätkudes muutuvad tundlikeks ka peaajus mitmed  struktuurid, tekitades valu kiirgumist ja hüperalgeesiat. 

Erinevalt normaalsest lihasest on trigerpunktiga lihas kiudjas ja sõlmeline 

Miks trigerpunktid tekivad?

Põhjuseid võib olla väga erinevaid: Lihaste ülepingutus tööd tehes või sportides, ühekülgne koormus, ühtemoodi liigutused, ainevahetushäired, kolesterooliravimid, toiduallergiad või talumatused, läbipõetud infektsioon, psühho-sotsiaalne stress, jne. 

Müofsatsiaalsed TrP võivad anda sarnaseid sümptomeid või mängida kaasosa järgmiste probleemide korral: 

Peavalud, kaela-õlavöötme valud, seljavalud,
külmunud õlg,
karpaaltunneli sündroom,
pirnlihase sündroom, mis annab istmikunärvi valu,
põlve ja hüppeliigese valud jne 

Dry needling Tartus
Dry needling Tartu
Dry needlingu protseduur viiakse läbi akupunktuurinõeltega

Trigerpunktide tekkepõhjuseid on mitmeid:

  •  tugev füüsiline koormus
  • krooniline ülekoormus
  • otsene trauma
  • emotsionaalne stress
  • vitamiinivaegused
  • hormonaalsed häired

Mida teeb nõela sisestamine lihasesse?

Nõela sisestamine on koe füsioloogiline häirimine ja hetkelise trauma tekitamine lihasesse. 

Nõela sisestamine tekitab lihases füüsilise pinge tõusu, võib tekkida lokaalne tõmblus ja see surub alla spontaanse elektrilise aktiivsuse, stimuleerib mehhanoreteptoreid  ja peaajju viiakse signaal, mis ütleb, et keha peab seda vigastust parandama hakkama. 

Nõelatorge põhjustab ka väikese koesisese veritsuse, mille tulemusena pääseb hapnikurikas veri piirkonda. Lisaks vabaneb trombotsüütide kasvufaktor, mis stimuleerib rakkudes DNA sünteesi, kollageeni ja valkude formeerumist. 

Mõju lokaalsele verevarustusele: vabanevad vasoaktiivsed ained ja suureneb verevarustus väikeste veresoonte avardumise tulemusena, paraneb angiogenees hüpoksilises koes. 

Valuvaigistav toime – teooria, kus nii A-beeta ja A-delta kiududest lähtuvad impulsid jõuavad kõrgematesse valu töötlevatesse ajuosadesse, valuvärava teooria, endogeensete opioidide teooria, mõju serotoniini ja noradrenaliini mehhanismile. 

2013 Mayoral jt. leidsid, et Dry Needling on efektiivsem kui placebo ravi ‘, samal ajal, kui mitmed tuntud valuvaigistavad ravimid on vaid placebo efektiga.

Mida patsient peab teadma? 

Dry needling järgselt võib olla lokaalne lihasvalulikkus, kerge turse, mis võib püsida 1-3 päeva. Prostseduuri õhtul võib olla väsimustunnet. Kodus tuleks teha harjutusi, mida arst või füsioterapeut on soovitanud.

Dry needling ehk kuivnõelravi ei ole sama, mis idamaade nõelravi ehk akupunktuur.

Kasutakse sarnaseid nõelu ja paljud punktid ühtivad, kuid põhimõtted, filosoofia ja praktiline läbiviimine on erinevad. Kuivnõelravi põhineb lääne neuroanatoomial ja tänapäevasel teaduslikul uurimisel ja ei kasuta traditsioonilisi nõelravi teooriaid ega nõelravi terminoloogiat. 

Ravida Kliinikus teostab Dry needlingut dr. Merle Rokk